Kultúrne podujatia

Veľká noc a oslava kraslíc

Po prvých lúčoch slnka sa príroda prebudila a sfarbila do pestrých farieb rozkvitnutých kvetov. Podobný pohľad sa naskytol aj návštevníkom predveľkonočného podujatia Valalické maľované vajíčko. 9. apríla sa poobede konala v kultúrnom dome výstava kraslíc a veľkonočných dekorácií. S radosťou môžeme povedať, že veľké množstvo návštevníkov je výsledkom už niekoľkoročného snaženia obce Valaliky - ukázať čo v nás je. Návštevníci si mohli prezrieť krásne jarné a veľkonočné výtvory z rúk žiakov našich škôl – materskej, základnej i umeleckej. Nechýbali ani práce šikovných remeselníkov pani Leškovej, Takáčovej, Mikuľákovej, Hricišinovej, Kacvinského, Belanovej, Benedika, ako aj z rúk členov klubu seniorov.

Detský karneval 2017

Čo by to boli za fašiangy bez karnevalu? Už tradičná maškarná zábava pre deti sa odohrala v popoludňajších hodinách v nedeľu 12. februára 2017. Stovka detí sa stretla so svojimi kamarátmi a predviedli sa v najrozličnejších maskách. Naša sála kultúrneho domu pukala vo švíkoch, lebo deti prišli v sprievode nielen svojich rodičov, ale aj starých rodičov. Vybrať najkrajšie masky je veľmi zložité, ale je pravda, že ručne vyrábané sú najcennejšie. Škoda, že sa nedá oceniť prvým miestom každé jedno dieťa.

 

Výstava vianočných pozdravov

     Ak sa povie filokartia, tak málo ľudí bude vedieť o čo ide. Je to termín pre zberateľskú vášeň zameranú na pohľadnice. Hoci prvé predchodkyne dnešných pohľadníc pochádzajú z poslednej tretiny devätnásteho storočia, prešli niekoľkými významnými zmenami. Dnes ich však zjavne vytláčajú emaily. Aby sme si ich niekdajšiu slávu pripomenuli, tak kultúrna komisia vo Valalikoch pripravila výstavu vianočných pozdravov.  V predvianočnom čase si viac než tisíc vianočných pohľadníc mohli pozrieť Valaličania v sále kultúrneho domu.

Posedenie pri stromčeku 2016

    Bodkou v kalendári podujatí obce Valaliky je už tradične Posedenie pri stromčeku pre našich skôr narodených a osamelých občanov. Nie inak tomu bolo v tomto roku. Prvý návštevníci sa začali schádzať už niekoľko minút po 12. hodine napriek tomu, že posedenie začalo až o 13.00 hod. Postupne sa naplnila krásne vyzdobená veľká sála Kultúrneho domu Valaliky. 

Mikuláš 2016

    Ani tento rok na nás Mikuláš nezabudol. Navštívil nás v deň svojho sviatku. Tentoraz  sa veru zapotil. Najprv musel s pomocníkmi pripraviť 350 balíčkov a potom sa s anjelmi vybral na cestu. Navštívil obidve pracoviská našej Materskej školy, detské jasle Domček, Základnú školu, Základnú umeleckú školu, Obecný úrad, Stavebný úrad, Lekáreň, Zdravotné stredisko, rehabilitáciu -Cumulus a farský úrad. Mikuláš rozdával sladké darčeky, dobré slovo i pohladenie. Ďakujeme a tešíme sa na teba aj nabudúce.  

     Mikulášskú púť obcou pre nás zdokumentoval  a fotky spracoval pán Dušan Kmec. Ďakujeme. 

Dni Regionálneho združenia obcí Hornád

13. ročník Dní Regionálneho združenia obcí Hornád sa uskutočnili 25. - 26. júna 2016 v obciach mikroregiónu Hornád. Sobota bola športová, kedy sa na futbalovom štadióne v Čani konalo Finále Regionálneho turnaja vo futbale "starých pánov". Do finále sa prebojovali obce Čaňa, Geča, Haniska a Trstené pri Hornáde. V nedeľu bol dejiskom Kultúrno spoločenské ho popoludnia  amfiteáter v Skároši, kde vystúpili deti zo ZUŠ Valaliky a SZUŠ V. Železňáka, hudobno-zábavná skupina Ščamba a spevák Marián Čekovský.

7. Medzinárodné stretnutie Košťancov

Obec  Košťany nad Turcom, ležiaca v malebnej Turčianskej kotline obklopenej hrebeňmi Malej a Veľkej Fatry, Kremnických vrchov a pohorím Žiar, bola   v dňoch 03.- 05. júna 2016 dejiskom Medzinárodného stretnutia Košťancov , ktorého sa zúčastnili družobné obce nesúce meno Košťany – české mesto Košťany, obec Košťany nad Turcom a obec Valaliky s miestnou časťou Košťany. Mesto a obce reprezentovali  predstavitelia  základných a materských škôl, obecných úradov a obecných zastupiteľstiev, dobrovoľných hasičských zborov, seniorov a športovcov.

Radostník 2016

     

     Pri príležitosti Dňa matiek sa druhú májovú nedeľu uskutočnil v KD Valaliky Radostník. V bohatom kultúrnom programe vystúpili žiaci Základnej umeleckej školy Valaliky,Základnej školy Valaliky, Materskej školy Valaliky a Folklórna skupina Kadlubek.

foto: Štefan Kacvinský

Valalické maľované vajíčko 2016

         S prebúdzajúcou prírodou sa  začíname pripravovať na nadchádzajúce veľkonočné sviatky.  Už ôsmy rok sa v tomto období stretávame na tvorivých dielňach a výstave ručných prác v Kultúrnom dome Valaliky.  Nie inak tomu bolo druhú marcovú nedeľu. Práce svojich šikovných rúk vystavovali deti a pani učiteľky z materskej školy, základnej školy a základnej umeleckej školy. Svoje práce vystavovali aj členky Klubu seniorov Valaliky - pani Jolana Takáčová a Irena Bujňaková. Návštevníci mohli obdivovať práce ďalších „remeselníkov“ Beáty Leškovej, Marty Mikuľákovej, Mgr. Pavla Kacvinského a Timei Timkovej.

Veľká sála kultúrneho domu praskala vo švíkoch.

    Medzi fašiangové tradície patria zábavy, plesy, pečenie typických koláčov, šišiek,... ale nezabudnuteľnou súčasťou obdobia pred pôstom sú aj karnevaly. V poobedie nedeľu 31. januára 2016 obec Valaliky v spolupráci s kultúrnou komisiou usporiadali už tradične detský karneval. Najväčším prekvapením pre všetkých bola enormná účasť detí s ich rodičmi a starými rodičmi. Ani sme si nemysleli, že veľká sála kultúrneho domu nie je až taká veľká. 

Anglická verzia

Meniny

Včera : Tadeáš
Dnes : Adriana
Zajtra : Ladislav(a)
Pozajtra : Beáta

Aktuálny čas

Kalendár

Voľby 2016

volby 2016