Paradne ňevesti

Paradne ňevesti

Folklórna spevácka skupina Paradne ňevesti vznikla v roku 1970 pod názvom Dargovská ruža. Členkami a zakladateľkami súboru boli: Anna Eliášova, Regina Timková, Maria Bakšiová, Jolana Čigášova, Paulína Šimková, Margita Šimková, Anna Šimková, Agnesa Pappová, Alžbeta Pechová, Mária Jakabová a Paulína Eliašová. 

Skupina v tomto zložení vystupovala na rôznych folklórnych slávnostiach a súťažiach, kde úspešne reprezentovala obec Valaliky. Od roku 1994 vystupovali pod názvom Spevácka skupina z Valalík v zložení: Regína Timková, Valéria Filipova, Alžbeta Matisová,  Emília Matisová st., Mária Džubarová, Marta Moňoková, Margita Papcunová a doplňovali ich podľa potrieb, trio chlapov František Papcún, Peter Matis a Pavol Matis.

V roku 2006 sa premenovali na terajšie Paradne ňevesti v zložení: Margita Papcunova, Emília Matisová, Alžbeta Matisová, Marta Moňoková, Mária Džubarová, Viera Hudáková, Emília Matisová st., Alžbeta Bakšiova, Margita Suchá, Jolana  Takáčová.  V roku 2008 sa zrealizovala myšlienka Ing. Milana Tótha, pripomenúť si v rámci ,,Valalickej krojovanej parády" Valalickú svadbu z roku 1920. Úspešnosť tejto akcie dokumentuje aj dvd nosič a kladný ohlas obyvateľov širšieho okolia. Po tejto vydarenej akcii sa zloženie folklórnej skupiny rozrástlo o tieto nové členky: Alžbeta Sajková, Anna Janočková, Margita Ivanová, Eva Beliová, Beáta Lešková, Marta Mikuľaková, Marta Timková a hudobný doprovod (hra na harmonike), zabezpečuje Ing. Milan Tóth.

V tomto zložení úspešne účinkujú na  rôznych kultúrnych podujatiach a súťažiach. Spomenieme súťaž Dargovská ruža, kde sa umiestnili v roku 2009 v striebornom pásme a v roku 2010 sa podelili s ostatnými súbormi o najcennejšie, zlaté pásmo. Svojim spevom spríjemňovali chvíle Vianoc v domovoch dôchodcov, vianočných posedení s dôchodcami obce a pri betleheme v kostole. Taktiež boli úspešné ich vystúpenia v Rozhanovciach, Slanci,  Maďarsku, Skároši, Kokšov Bakši. Nemalý úspech zaznamenali svojim   vystúpením pri jedličke v Košiciach počas Vianočných sviatkov.

ŽSS Parádne nevesty a FSk Kadlubek na verejnej nahrávke v Rádiu Regina

V rámci Týždňa verejných nahrávok pri príležitosti 90. výročia rozhlasového vysielania z Košíc (z rádiostanice umiestnenej v blízkosti našej obce) sa v utorok 18. apríla 2017 v rozhlasovom štúdiu RTVS - Rádia Regina na Moyzesovej ulici v Košiciach uskutočnila verejná nahrávka relácie „Zahrajte mi túto z Abova“.  Relácia bude odvysielaná dňa 26. apríla 2017 o 16.00 hod. na Rádiu Regina. 

Parádne nevesty sa tešia z úspechu

     Po rokoch driny a snaženia sa, sa môžeme tešiť z nášho prvého CD. Veríme, že jeho obsahom potešíme Valaličanov a všetkých milovníkov folklóru. CD obsahuje dávno zabudnuté piesne z našej obce. Ďakujeme, že sú medzi nami ochotní starší ľudia - pamätníci, ktorí k tomu prispeli. Toto dielo, ktoré má výpovednú hodnotu, by neuzrelo svetlo sveta bez pomoci Obecného úradu Valaliky a ďalších sponzorov. Úspech nás inšpiruje k ďalšej tvorbe a reprezentácii obce.

Dargovská ruža 2014

„ Valalický“ folklór zaznel vo Svinici

Kultúrne centrum Abova v Bidovciach obec Svinica usporiadalo súťažnú prehliadku spevu ľudových piesní „Dargovská ruža“. Jej 44. ročník sa uskutočnil v dňoch 17.-18.5.2014 v obci Svinica. Našu obec reprezentovali ŽSS Paradne ňevesti a folklórna skupina Kadlubek. V sobotňajšom popoludní vystúpili naše Paradne ňevesti a svojím spevom, ako aj novými pesničkami zaujali porotu a publikum. V nedeľu súťažili  jednotlivci a spevácke skupiny, ktoré sa umiestnili v minulom roku v zlatom pásme. Po ukončení súťaže bolo vyhodnotenie, ktorého sa zúčastnili aj zástupcovia speváckych skupín účinkujúcich v sobotu. Naše Paradne ňevesti sa umiestnili v zlatom pásme ako aj dievčatá z FS Kadlubek. FS - Kadlubek sa umiestnila v striebornom pásme. Všetkým blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu našej obce.

Jaroslav Janočko

"Paradne ňevesti" v Maďarsku

V Nedeľu 21.júla 2013 sa uskutočnil XXV. ročník Medzinárodného stretnutia národnostných spevokolov vo Fuzeri. Podujatia sa zúčastnila aj naša ŽSS Paradne ňevesti a spevácke súbory z Maďarska ako aj naše ženské a mužské spevácke skupiny zo Skároša, Janíka a Ruskova. Každá spevácka skupina zaspievala 4 piesne vlastné ich regiónu. Celé stretnutie prebiehalo v priateľskej atmosfére, čo dokumentuje spoločné posedenie po ukončení stretnutia.

Spev v Rozhanovciach

Varili sme aj spievali v Rozhanovciach na medzinárodnom folklórnom festivale. Rozhodli sme sa variť halušky, obyčajné ,,trepanky´´ s kyslou kapustou. Je to také typické jedlo pre našu obec Valaliky.

Naše Paradne ňevesti

Paradne nevesti

Iste netreba nikomu hovoriť kto a čo to je. Sú to mamy, babky, ktoré s obrovkým zanietením spievajú. Nie, nechcem písať o ich vzniku, o histórii, skôr  o ich ohromnej láske k ľudovej piesni a jej šíreniu medzi ľuďmi. Mnohé piesne sú pre mnohých z nás neznáme. Sme radi, keď si ich môžme vypočuť pri rôznych príležitostiach.

    

Anglická verzia

Meniny

Včera : Otília
Dnes : Lucia
Zajtra : Branislava
Pozajtra : Ivica

Aktuálny čas

Kalendár

◄◄
►►
december 2017
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
5
7
8
10
12
14
15
17
19
21
22
24
25
26
28
29
30
31

Voľby 2017

volby 2017