Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies. Vďaka ním vieme zaistiť ľahšie používanie našich stránok. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Kadlubek

Search Our Site

 Folklórna skupina Kadlubek je zoskupením mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór Valalík a okolia. Jej vznik nie je viazaný na konkrétny dátum. Formovala sa postupne, najmä vďaka akcii „Valalická krojovaná paráda“, ktorá ponúkla možnosť aj nám, mladým ľuďom, pripraviť si a predviesť či už zvykoslovné pásma, piesne alebo tance nášho regiónu. Spočiatku sme nevystupovali pod jednotným názvom, ale ako „Valalická mládež“, a keďže našu skupinu netvorili len Valaličania, ale aj mladí z okolitých dedín, rozhodli sme sa dať si spoločný názov. Prečo Kadlubek? Pretože tak sa vo Valalikoch hovorilo studničkám, na ktoré sa v minulosti chodilo prať. Pod týmto názvom sme začali fungovať a pravidelne sa stretávať od jesene 2011. O priestory, v ktorých sme začali trénovať, sa s nami podelil Klub seniorov a v súčasnosti skúšame v priestoroch bývalej jedálne pri ZŠ Valaliky. Od roku 2012 pôsobíme aj ako občianske združenie Kadlubek, registrované na ministerstve vnútra.

Hlavným zámerom našej folklórnej skupiny je zachovanie a šírenie tradícií dolného Abova. Ide najmä o obce Valaliky, Geča a Kokšov Bakša, no v budúcnosti by sme sa chceli zamerať aj na Šebastovce, Gyňov, Čaňu a Barcu, keďže tieto obce tvorili v minulosti jeden celok – Farnosť Všetkýchsvätých. Snažíme sa získavať ako hmotné predmety našej ľudovej kultúry – kroje, nástroje, tak aj nehmotný majetok v podobe piesní, riekaniek, zvykov či tancov a to prostredníctvom výskumov, ktoré postupne uskutočňujeme (v spolupráci s odborným poradenstvom).

V súčasnosti (máj 2013) je FSk Kadlubek tvorená 20 členmi. V repertoári máme chorovody, karičky, párové tance, verbunk, zvykoslovné pásma, ale aj čepenie neviest podľa valalického zvyku. Zúčastnili sme sa spomínaných Valalických krojovaných parád, Dňa matiek, Stavania májov v Šebastovciach, Neviest Abova, Valalického jarmoku, posedení pre seniorov, plesov, dní matiek, ale aj súkromných akcií.

Našou víziou do budúcnosti je čo najdôkladnejšie preskúmanie autentického folklóru nášho regiónu, vytvorenie Tradičnej ľudovej izby  a tiež založenie detskej folklórnej skupiny.

KONTAKT: Mgr. Pavol Kacvinský - tel.číslo: 0907 048 386, email: kacvinskypavol@gmail.com

 

2
2 2
img_0415
img_0415 img_0415
jarmok1
jarmok1 jarmok1
jarmok2
jarmok2 jarmok2
k1
k1 k1
k2
k2 k2
k3
k3 k3
k4
k4 k4
karicky1
karicky1 karicky1
karicky2
karicky2 karicky2
obliekanie_neve...
obliekanie_nevesty1 obliekanie_nevesty1
obliekanie_neve...
obliekanie_nevesty2 obliekanie_nevesty2
obliekanie_neve...
obliekanie_nevesty_kosice obliekanie_nevesty_kosice
obliekanie_neve...
obliekanie_nevesty_vsetci obliekanie_nevesty_vsetci
p1120736
p1120736 p1120736
p1120970
p1120970 p1120970

Práca v Európe

eures

slovensko.sk

slovensko sk2

Valalické noviny

valalicke novinky

Formuláre

formular

Partnerské obce

dedina

Obecný úrad

Obec Valaliky
Poľná 8
044 13

logo