Obec Valaliky
Valaliky
Menu

Vitajte na oficiálnych webových stránkach

S čím Vám
môžeme pomôcť
rozšírené vyhľadávanie

FSk Kadlubek

Folklórna skupina Kadlubek je zoskupením mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór Valalík a okolia.

Vedúci: Mgr. Pavol Kacvinský.Kaldubek

Adresa: OZ Kadlubek, Nábrežná 16, 04413 Valaliky 

Kontakt: email: kacvinskypavol@gmail.com 

telefón: 0907048386

Tréningy: štvrtok 17:30 a Nedeľa 15:00

Počet členov: 22 členov detská zložka Kadlubček, 20 členov Kadlubek. 

 

 Folklórna skupina Kadlubek je zoskupením mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór Valalík a okolia. Jej vznik nie je viazaný na konkrétny dátum. Formovala sa postupne, najmä vďaka akcii „Valalická krojovaná paráda“, ktorá ponúkla možnosť aj nám, mladým ľuďom, pripraviť si a predviesť či už zvykoslovné pásma, piesne alebo tance nášho regiónu. Spočiatku sme nevystupovali pod jednotným názvom, ale ako „Valalická mládež“, a keďže našu skupinu netvorili len Valaličania, ale aj mladí z okolitých dedín, rozhodli sme sa dať si spoločný názov. Prečo Kadlubek? Pretože tak sa vo Valalikoch hovorilo studničkám, na ktoré sa v minulosti chodilo prať. Pod týmto názvom sme začali fungovať a pravidelne sa stretávať od jesene 2011. O priestory, v ktorých sme začali trénovať, sa s nami podelil Klub seniorov a v súčasnosti skúšame v priestoroch bývalej jedálne pri ZŠ Valaliky. Od roku 2012 pôsobíme aj ako občianske združenie Kadlubek, registrované na ministerstve vnútra.

Hlavným zámerom našej folklórnej skupiny je zachovanie a šírenie tradícií dolného Abova. Ide najmä o obce Valaliky, Geča a Kokšov Bakša, no v budúcnosti by sme sa chceli zamerať aj na Šebastovce, Gyňov, Čaňu a Barcu, keďže tieto obce tvorili v minulosti jeden celok – Farnosť Všetkýchsvätých. Snažíme sa získavať ako hmotné predmety našej ľudovej kultúry – kroje, nástroje, tak aj nehmotný majetok v podobe piesní, riekaniek, zvykov či tancov a to prostredníctvom výskumov, ktoré postupne uskutočňujeme (v spolupráci s odborným poradenstvom).

Našou víziou do budúcnosti je čo najdôkladnejšie preskúmanie autentického folklóru nášho regiónu, vytvorenie Tradičnej ľudovej izby  a tiež založenie detskej folklórnej skupiny.

Dátum vloženia: 30. 6. 2022 19:40
Dátum poslednej aktualizácie: 25. 7. 2022 13:30
Autor:
hore

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na