Obec Valaliky
Valaliky
Menu

Vitajte na oficiálnych webových stránkach

S čím Vám
môžeme pomôcť
rozšírené vyhľadávanie

Seniori objavujú okolie Lučenca

Valalickí seniori sa Vám chcú pochváliť ďalším vydareným zájazdom po Slovensku. Návrh Ing. Milana Tótha na kraj pri Lučenci dokonale vyšiel. Prvý zámok vo Vigľaši prekvapil svojou veľkosťou, upraveným nádvorím a peknou rekonštrukciou.

Je až neuveriteľné ako krásne môže vyzerať vďaka rekonštrukcii bývalá ruina. Dnes sa vo Vigľašskom zámku môžete aj ubytovať. Objekt zámku je zapísaný v zozname

Národných kultúrnych pamiatok. Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza sídlo Rádu mečov kruhu. Neďaleko je aj známa úzkokoľajná železnička.

Obec Divín je treťou najkrajšou obcou na Slovensku. Táto dedina sa pýši hradom, z ktorého pán Divína bránil kraj pred Turkami. Pod hradom, ktorý mu zničili lebo sa o svojich poddaných neveľmi staral, si postavil kaštieľ opevnený hradbami. Kaštieľ nám ukázala sprievodkyňa s krásnou slovenčinou, typickou pre tento kraj. Aj tento kaštieľ bol pôvodne schátraný. Momentálne vyzerá tak,ako by sa v ňom doteraz bývalo. Potešil nás blízky kostol Všetkých svätých postavený v roku 1657, ktorý nám otvorili a mohli sme obdivovať aj jeho interiér. V blízkosti kostola sa nachádza fara s zachovalými slnečnými hodinami.

Poslednou našou zastávkou bol zámok v Haliči. Je to nádherná stavba, pekne upravená ako aj okolie. Nevideli sme ho zvnútra lebo v celom zámku sú už ubytovaní hostia. Všetci dnu ísť nemohli. Rozdelili sme sa a časť išla do reštaurácie pod zámkom, ktorú vlastní známy herec Jozef Pročko. Po občerstvení, keď sme už odchádzali, privítal nás slovami, Valaliky poznám - z tadiaľ pochádza Mária Eliášová. Potešilo nás, že nám Mária robí dobré meno po Slovensku. Pán Pročko nás previedol po svojom súkromnom múzeu a oboznámil nás s históriou požiarnej zbrojnice, ktorú vlastní. Ani sme sa nenazdali a bol čas vrátiť sa domov. Ani sa nám veľmi nechcelo opustiť tento krásny kraj. A my už rozmýšľame, ktorý kút Slovenska navštívime budúci rok.

text: Margita Papcunová

foto: Zuzana Roková

Dátum vloženia: 31. 12. 2019 8:49
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 7. 2022 16:30
Autor:
hore

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na