Noc s Andersenom

Už ste sa niekedy zamysleli nad tým, čo robia knižky v noci?

Len jedenkrát v roku môžu malá morská víla, mrzké káčatko či statočný cínový vojačik ožiť a prežiť s nami rozprávkovú noc plnú zábavy, hier a tajomstiev. Ak ste sa práve rozbehli ku kalendáru a pokúšate sa nájsť dátum tohto rozprávkového dňa, musím vás sklamať, prepásli ste ho.

V poradí už piata noc s Andersenom sa uskutočnila v noci zo štvrtého na piateho apríla v Obecnej knižnici Valaliky. Zúčastnilo sa jej 29 detí a 11 dospelých. Deti boli rozdelené do štyroch tímov, ktoré sme nazvali: zelené zebry, modré sloníčatá, žlté tigríčatá a červené levíčatá. Každý tím si vyžreboval svoju Andersenku, ktorá nad nimi bdela počas celej noci.

Aj tentoraz sme sa obliekli do jednotných tričiek a zavesili sme svoje tajné priania na Andersenov strom. Náš malý lesopark sa rozrástol už o piaty strom, ktorý sme zasadili na detskom ihrisku. Asi nikoho neprekvapí, že najfrekventovanejším prianím bolo, citujem : „vihrať“.

V úvode nás deti potešili svojim prevedením rozprávok najznámejšieho svetového rozprávkara. Spoločne sme sa pobrali do drobného sveta Palculienky, životom ťažko skúšaného cínového vojačika, mrzkého káčatka, z ktorého sa vykľula nádherná labuť a princeznej, ktorej znepríjemnil spánok malý hrášok . Naša odborná porota ocenila prípravu a snahu všetkých tímov, no najmä zelené zebry, ktorých prevedenie Palculienky bolo vrcholom nášho dramatického okienka. Špeciálnu cenu poroty za najlepší herecký výkon získala Nikolka Dobošová, ktorá stvárnila princa v rozprávke o princeznej na hrášku.

Do rozprávkovej nálady sme sa už dostali, tak poďme hrdinsky bojovať za naše tímy. Na zahriatie hlavičiek sme si dali niekoľko vedomostných súťaží, ako kvíz o našej obci a o H. Ch. Andersenovi. Pamäť sme si precvičili kimovkou zvierat a vecí. Keďže sme sa nachádzali v knižnici, potrápili sme deti hľadaním významu cudzích slov v slovníku.

Aby sme dlho nesedeli, pobrali sme sa na deťmi najobľúbenejšiu disciplínu -poklad.  Deti dostali v knižnici krátku básničku, ktorú sa naučili a následne ju odprezentovali na najbližšom stanovišti. Začal sa  beh básnikov. Na deti čakalo celkovo 6 stanovíšť, čiže  6 básničiek, ktoré ich postupne priviedli k vytúženej odmene. Keďže sme do ulíc našej obce vyrazili za tmy, doprovod nám robili policajti.

Zábavnú časť našej noci sme odštartovali stoličkovým tancom. Triafali sme sa na bránku, hádzali lopty do levovej papule, behali sme po podložkách. Naše tímy sa na chvíľu premenili na líščie svorky, ktoré sa pokúšali získať nadvládu nad územím tým, že sa snažili pripraviť svojich protihráčov o chvosty vyrobené zo stužiek.

Večer sa nám pomaly chýlil ku koncu. Zabavili sme sa, potrápili hlavičky a hľadali sme  poklad. Spať sme sa uložili do knižnice a sobášnej siene. Rozprávku na dobrú noc nám prečítali starosta obce  Štefan Petrík a jeden z poslancov obecného zastupiteľstva  Dušan Kmec. S doznievaním posledných viet rozprávky o slávikovi sme sa ponorili do ríše snov.

Ráno nás už čakalo len vyhodnotenie súťaží, výmena telefónnych  čísel a samozrejme, dospávanie noci.

A čo dodať na záver? Hovorí sa, že radšej raz vidieť, ako stokrát počuť, v našom prípade raz zažiť, preto by sme chceli povzbudiť všetky deti, ktoré sa ešte Andersenovej noci nezúčastnili, aby čítali, chodili do knižnice a dohodli sa s pani knižničiarkou o účasti na najbližšej rozprávkovej noci.

text: Martina Matiová ml.

Dátum vloženia: 31. 12. 2014 19:01
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 7. 2022 16:05