Obec Valaliky
Valaliky
Menu

Oficiálna stránka obce 

S čím Vám
môžeme pomôcť
rozšírené vyhľadávanie

Valalická krojovaná paráda 2023

Nedeľné popoludnie 8. októbra bolo vo Valalikoch venované folklóru. Už po šestnásty krát sa uskutočnila Valalická krojovaná paráda. Folkloristi, ale aj diváci sa stretli vo farskom kostole na modlitbe svätého ruženca, kde zazneli aj archaické spevy v nárečí k mariánskej pobožnosti.

Odtiaľ sa v sprievode so spevom ľudových piesni presunuli účinkujúci spolu s divákmi do kultúrneho domu. Tam bol pre návštevníkov pripravený bohatý program, ale aj občerstvenie plné domácich jedál a tvorivé dielne nielen pre deti.

Tohtoročná téma znela – Žena v premenách času. V programe vystúpili členovia miestnej folklórnej skupiny Kadlubček, ale aj ich prípravka, ktorá pracuje pri miestnej základnej škole ako Folklórny krúžok. Predviedli detské chorovody a chlapci ukázali čapaše. Z hostí vystúpili ženská spevácka skupina Gečanka a Heligonkári z Kokšov – Bakše so svojimi hudobnými číslami. O postavení žien porozprávala etnografka Klaudia Bugánová, ktorá sa v minulosti venovala aj terénnemu výskumu k danej problematike. Programom sprevádzala moderátorka Helena Jakabová, prezentujúc aj na svojom oblečení zmenu vývoja odievania žien. V troch blokoch so svojim trojhlasným spevom vystúpili členky tria Rosa z Prešova. Zaspievali dievčenské, ženské a pijacké piesne s názvom Kmotri. Folklórna skupina Kadlubek sa predstavila so scénkou Rukovini. Išlo o zásnuby, ktoré v minulosti boli mnohokrát dohodnuté a dievčatá boli nútené vydať sa proti svojej vôli. Posledná scénka bola pod taktovkou ženskej speváckej skupiny Paradne ňevesti. Predstavili sa s programom Co bulo po pohrebe. S touto scénkou sa umiestnili v zlatom pásme na krajskom kole súťaže Nositeľov tradícií.

Dúfame, že aj nasledujúce ročníky budú pokračovať v podobnej atmosfére, pri ktorej sa návštevníci aj samotní účinkujúci navzájom povzbudili a obohatili. A odkaz našich starých otcov a mám zachováme aj pre ďalšie generácie.

Text: Pavol Kacvinský

Foto: Dušan Kmec

Dátum vloženia: 12. 10. 2023 15:03
Dátum poslednej aktualizácie: 12. 10. 2023 15:11
Autor: Správca Webu
hore

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na