Múdrosť v slovenských ľudových rozprávkach

S rozprávkou sa stretávame od najútlejšieho detstva, pomohla nám rozvíjať fantáziu a predstavivosť. V rozprávke vyhráva dobro nad zlom.

Ľudia si od pradávna rozprávali príbehy - rozprávky a boli aj nadšenci, ktorí tieto príbehy pre nás zozbierali a spísali.  Pavol Emanuel Dobšinský bol náš najznámejší rozprávkar.  Vďaka nemu sa zachovalo 90 slovenských rozprávok (Prostonárodné slovenské povesti). Od roku 2008, kedy sme si pripomenuli 180. výročie jeho narodenia, je 16. marec slávený na Slovensku ako Deň ľudovej rozprávky. K týmto oslavám sa každoročne pripája aj Obecná knižnica Valaliky. Nám však jeden deň nestačí, tak sme si urobili od 16. do 19. marca Týždeň ľudovej rozprávky.

Vo februári dostali deti za úlohu doma alebo v škole čítať 8 určených rozprávok , v ktorých hľadali ľudskú múdrosť. Dozvedeli sa či je soľ nad zlato, ako chutil pyšnej Ľubke zlatý chlieb, z akého ovocia narástol zlej princeznej dlhý nos, ako prekabátil starý Bodrík vlka, ako pomocou Veterníka našla sestra cestu k trom zhavraneným bratom, čo robil statočný človek s troma grošmi ... Rozprávky čítali rodičia, starí rodičia, súrodenci, pani učiteľka... Potom už bola úloha ľahká, jednotlivci, ale aj celé triedy ( 180 žiakov 1. stupňa ZŠ Valaliky, deti z MŠ Geča a zatiaľ asi 20 čitateľov) prišli  do knižnice vyplniť test. Pomocou indícií mali prísť  na správnu odpoveď.  Rozprávky čítali vskutku pozorne, niektoré triedy prišli na všetky odpovede. A aby sa len netestovalo, zahrali sa na škriatkov a Marušku. Šikovné detské ruky mali za úlohu oddeliť kamennú soľ od zelených kamienkov. Na dne misky na nich čakalo prekvapenie - tri groše (centy). Každá trieda si z knižnice odniesla rozprávkovú knihu a deti omaľovánku a sladkosť. Niektoré deti rozprávky aj  ilustrovali. Z každej triedy sme 3-4 žiakov vybrali a odmenili farbičkami, temperami alebo vodovkami. Každý samostatný  lúštiteľ (čitateľ knižnice) dostal tiež odmenu - rozprávkovú záložku a sladkosť. Z nich sme vyžrebovali 8 čitateľov (Daniela Arvaia, Timeu Kacvinskú, Klaudiu Kandrovú, Klaudiu Kišovú,Matúša Kolbaského, Jozefa Lacka, Danielu Sendreiovú a Filipa Urdzika)  a odmeníme ich peknými knihami.  Bodkou za Týždňom ľudovej rozprávky bude návšteva detí z MŠ Valaliky.

Dúfam, že sa deti pekne zabavili a čítanie rozprávok im zostane po celý rok...

text: Martina Matiová

foto: Dušan Kmec a Helena Andrejkovičová