Putovná výstava bábok Vítězslavy Klimtovej

Naša knižnica sa na dva októbrové týždne (2012) zmenila na rozprávkovú krajinu. Vďaka pani Klimtovej takmer 800 malých aj veľkých návštevníkov malo možnosť obdivovať jej rozprávkové postavičky.

Výstavu videli valalickí školáci, najmenšie deti z valalických škôlok a jaslí, školáci z Čane, škôlkari z Geče, členky Klubu seniorov Valaliky, knihovníci okresu Košice-okolie, nádejní výtvarníci ZUŠ Valaliky a mnoho ďalších.

Vítězslava Klimtová je česká spisovateľka, výtvarníčka, ilustrátorka, objaviteľka tajomnej krajiny plnej strašidiel, škriatkov, víl a čertov, ktorých s trochou fantázie môže nájsť každý vo svojom okolí (škriatkovia sa ukazujú hlavne malým deťom a starenkám - tých sa neboja). Narodila sa v Prahe, ale krajom jej detstva sú severné Čechy. Maturovala v Jablonci nad Nisou na Strednej umeleckej škole bižutérnej. V štúdiu pokračovala externou formou na Vysokej škole umeleckopriemyslenej v Prahe, ktorú ukončila v roku 1976. Autorka dlhé roky žila drobnou úžitkovou a propagačnou grafikou, knižnými a časopiseckými ilustráciami. Ilustrovala napríklad aj najnovšiu verziu Babičky od Boženy Němcovej. Neskôr sa v jej tvorbe stále viac uplatňovala farba. Stala sa skutočnou majsterkou akvarelu. Dokazujú to aj jej knihy Lexikón strašidiel 1,2 a 3. Až v posledných rokoch sa autorka viac venuje tiež olejomaľbe.

Rozprávkové postavičky, ktoré sa od roku 2009 predstavujú návštevníkom slovenských knižníc, majú svoje pomenovanie, ba dokonca aj v latinčine. Pri každom je ich charakteristika, kde sa vyskytujú, čím sa živia a ako sa prejavujú. Čert český (Diabolus bohemicus domesticus), Hnusník drobný pižmový, Orieškáči, Permoník knižný, Babka z klbka .... nám prirástli k srdcu a ťažko sa nám s nimi lúčilo. Bábky však nie sú na predaj. Ako hovorí autorka "Veľa návštevníkov mojich výstav, by si radi bábky kúpili, ale nie sú na predaj. Naopak - urobí mi veľkú radosť, ak sa budú dospelí a deti so mnou hrať, vytvárať si vlastné bábky a stavať im domčeky. Celá rodina, otec, mama, babka i dedko spoločne s deťmi. A potom pochopia, že majú škriatkov, ktorých vytvorili, tak radi, že by ich nepredali za nič na svete. Nedá sa totiž všetko kúpiť, ale tvoriť môžeme všetci. Aby sa vám dobre modelovalo, môžete si kúpiť moju knihu a modelovať podľa nej". Na záver autorka pozdravuje všetky slovenské deti a ich rodičov a dodáva svoje krédo "Svet je krásny a ľudia sú dobrí ..."

Je v našich rukách, aby bol svet krásny a boli sme na seba dobrí... aspoň sa o to pokúsme.

Martina Matiová

Dátum vloženia: 31. 12. 2013 19:05