Rozprávky zbližovali

Rozprávka sa stala mostom medzi generáciami.

Spojila členky Klubu seniorov, strednú generáciu, mladých aj našich najmladších – deti Materskej školy Valaliky, Geča a prvákov, druhákov a tretiakov Základnej školy Valaliky. Spolu asi 280 detí  sa v rámci troch dopoludní stretlo v Obecnej knižnici Valaliky, aby si spoločne pripomenuli 190. výročie narodenia Pavla Emanuela Dobšinského (* 16.3.1828). Oslava to bola ako sa patrí. Deti sa postupne preniesli do štyroch Dobšinského rozprávok (O dvanástich mesiačikoch, Ružová Anička, O troch grošoch a Janko Hraško), ktoré im seniorky a dobrovolníčky priblížili čítaním ukážok zo spomínaných rozprávok.

Pomohli im aj dospeláci Základnej umeleckej školy Valaliky, ktorí vyrobili kulisy a postavičky z rozprávok. Pre deti potom už bola hračka prísť na to, v akej rozprávke sa ocitli. Na každom stanovišti na nich čakala aj súťažná úloha, po jej splnení dostali do hracieho letáčiku pečiatku. Na záver nemohla chýbať sladká odmena. Dúfam, že sa deti, ale aj seniorky dobre zabavili a niečo nové sa aj dozvedeli. Napr. vedeli ste, že rozprávka Ružová Anička bola ako jediná Slovenská rozprávka uverejnená vo Francúzku (rok 2004) v zbierke Sto najkrajších rozprávok sveta? Ak ju ešte nepoznáte, nezabudnite ju svojim deťom prečítať.

Veľká vďaka patrí pani Marte Čigášovej, Márii Hricišovej, Alene Matisovej, Margite Matisovej, Margite Papcúnovej,  Alene Pástorovej, Ing. Marte Pustaiovej, Zuzane Rokovej, Jolane Takáčovej a Eve Výrostkovej, ktoré deťom  rozprávky prezentovali. Pod vedením Mgr. Herberta Trenklera (ZUŠ Valaliky) kulisy a rozprávkové postavičky vyrobili - Renáta Pancuráková, Ing. Marcela Šütőová,Radomíra Nemergut Ruščín, Ivana Šütőová, Bc. Katarína Lacková, Mgr. Kvetoslava Bakšiová a Ing. Juliana Arvaiová. Našu rozprávkovú cestu trpezlivo fotil a fotografie spracoval pán Dušan Kmec. Ďakujeme

text: Martina Matiová

Dátum vloženia: 31. 12. 2018 18:36