Stretnutie s Janou Pronskou

Príjemné popoludnie strávili naši čitatelia, aj my v spoločnosti slovenskej autorky Jany Pronskej, ktorá vo štvrtok 22. septembra 2016 navštívila Obecnú knižnicu vo Valalikoch.

Patrí medzi naše najúspešnejšie spisovateľky súčasnosti. Vďaka jej románom ožívajú naše známe, ale aj zabudnuté hrady, zrúcaniny, rody, ktoré navštevuje a skúma.  Dá sa povedať, že stredovek má už v malíčku. Už iste tušíte, že pani Pronská píše historické romány. Priznala sa, že je veľký romantik. Pomsty a intrigy v jej knihách ustupujú láske, a preto sa dej končí šťastne. Nie nadarmo dostala prívlastok „prvá dáma historickej romance“

Debutovala v roku 2008 dvoma románmi Zlatníkova chovanica a Bosorkina dcéra. Postupne jej vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ vyšlo 12. románov ( Láska a česť, Hriech prvej noci, Zradená ľúbosť, Prekliata láska, Kliatba, Krvavý erb, Rytierova česť, Verenica, Čierna vdova a Rebelka. V knihkupectvách by sa mal v novembri objaviť nový román Janičiarova žena. Všetky jej knihy môžete nájsť na poličkách našej knižnice.

Na besede sa zúčastnili mladí i tí skôr narodení. Boli zvedaví na jej literárne začiatky, ktoré neboli ľahké. Pani spisovateľka nás nechala nazrieť aj do svojho súkromia, dozvedeli sme sa, že jej prvým čitateľom a kritikom je jej mamina. Hlavnú hrdinku románu Kliatba pomenovala po dcére Veronike. Janka prívetivo a s humorom rada zodpovedala všetky naše otázky. Ani sme si neuvedomili, že ubehli takmer dve hodiny v spoločnosti veľmi sympatickej  dámy. Na záver nemohla chýbať autogramiáda. Milá Janka, ďakujeme za príjemné chvíle a prajeme veľa tvorivých nápadov pri písaní nových príbehov, ktoré čitateľom vyplnia chvíle oddychu a dozvedia sa čo - to o našej histórii. A veľa lásky.

P.S.: Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

text: Eva Výrostková

Dátum vloženia: 22. 9. 2016 18:49